Plaszkó-Pető Zsolt:

A jelnyelv az életem

2024/1 | #jelnyelv #oralizmus #Siket büszkeség #Siket identitás | DOI: 10.31287/FT.hu.2024.1.7

Plaszkó-Pető Zsolt vagyok. Siket ember. Családapa. A feleségem halló, a gyermekeim CODA gyerekek (Siket szülő halló gyereke). A halló világban egy kívülálló vagyok. Az oralizmus elszenvedője. Egy olyan ember, aki felnőtt korára találta meg a Siket identitását. Azóta igyekszem minden platformon bemutatni a Siket kultúrát és a jelnyelv fontosságát. Nem vagyok halló, nem vagyok profi magyar nyelvből. Nem vagyok sem tolmács, sem tanár, sem történész, sem nyelvész. Sőt nem vagyok a gyermekfejlődés szakértője sem. Nem rendelkezem különleges ismeretekkel vagy szakértelemmel. Viszont rendelkezem rengeteg élettapasztalattal és olyan tapasztalatokkal, amiket a külföldi irodalmak olvasása során szereztem. Nem tudtam volna megtenni ezt az utat számtalan ember segítsége és inspirációja nélkül. Mindenekelőtt a Siket emberek nélkül.

Az alábbiakban megtekinthető a tanulmány magyar jelnyelvi változata.
A tanulmányt jelnyelven tolmácsolja a Szerző.