Keszi Roland:

Gépi tanulás vagy emberi oktatás? Gondolatok és adatok a mesterséges intelligenciáról és a munkaerőpiacról: A pályaorientáció gazdaságszociológiai szempontjai.


2024/2 | #a mesterséges intelligencia hatása a munkaerőpiacra #a mesterséges intelligencia társadalmi aspektusai #a munkáltatók által megkövetelt készségek #automatizálás #ember-gép együttműködés #generatív mesterséges intelligencia #LLM #munkaerő-piaci polarizáció #NLP | DOI: 10.31287/FT.en.2024.2.7

A tanulmányban áttekintett gazdasági tendenciák a mesterséges intelligencia alkalmazások elterjedésének exponenciális növekedésével kiemelt szerepet kapnak a közeljövő munkaerőpiacán. A szerző friss makrogazdasági adatforrások, empirikus kutatások és előrejelzések alapján, a munkaerőpiac keresleti oldaláról tekint át néhány, a mesterséges intelligencia gazdasági és társadalmi vonatkozásával kapcsolatos megatrendet. Az áttekintett folyamatok a jelenkor munkavállalóit közvetlenül érintik, a vállalatok rekrutációs folyamataiban jelenleg markánsan érvényesülnek, vagyis a munkaerőpiac keresleti oldalán intenzíven jelen lévő mintázatoként kell tekintenünk rájuk. Néhány veszélyes munkaerőpiaci, gazdaságszociológiai megatrend is áttekintésre kerül a tanulmányban. A szakma szerkezet átalakulásával és a munkaerőpiaci polarizációval kapcsolatban várható, markáns folyamatokra is felhívja a figyelmet a tanulmány. A cikkeben a munkaerőpiac keresleti oldaláról kerülnek áttekintésre azok az igényelt munkavállalói készségek és képességek, amelyek növekedésére számítunk és amelyre a pályaorientációt végző szakembereknek kiemelt figyelemmel kell lenniük, az elkövetkező években.