Szerző: Bányai Borbála
2022/1: Az ELTE BGGYK Fogyatékosság és Társadalmi Részvétel Intézet adjunktusa, szociológus, gyógypedagógus. Kutatási területe a pszichiátriai betegként diagnosztizált emberek társadalmi helyzete, a pszichiátriai ellátórendszer különböző szereplői, az érintett egyének szerepe és viszonyai a közösségben, munkaerőpiaci helyzetük, életútjaik és a felépülésüket támogató és hátráltató tényezők. Érdeklődési köre kiterjed a tanulásban akadályozottnak minősített fiatalok foglalkoztatására, pályaorientációjára, életminőségére is.
2024/1: az ELTE BGGYK Fogyatékosság és Társadalmi Részvétel Intézet adjunktusa, szociológus, gyógypedagógus. Kutatási területei a pszichiátriai betegként diagnosztizált emberek társadalmi helyzete, a pszichiátriai ellátórendszer különböző szereplői, az érintett egyének szerepe és viszonyai a közösségben, munkaerő-piaci helyzetük, életútjaik és a felépülésüket támogató és hátráltató tényezők. Érdeklődési köre kiterjed a tanulásban akadályozottnak minősített fiatalok foglalkoztatására, pályaorientációjára, életminőségére is.
email: banyai.borbala _at_ barczi.elte.hu
ORCID: 0000-0003-2768-6711
2024/1 | Iskolai tapasztalatok felnőtt fogyatékos személyek narratíváin keresztül
Magyarországon az 1993. évi LXXIX. törvény a közoktatásról adott lehetőséget arra, hogy a fogyatékos gyermekek integrált óvodai-iskolai nevelése, oktatása megkezdődjön, majd ennek széles körű elterjedését támogatta az 1998. évi XXVI. törvény a fogyatékos személyek jogairól és esélyegyenlőségük biztosításáról. Az integráció folyamatát nemcsak a gyerekek állapota és a szülők döntése határozza meg, hanem a rendelkezésre álló … Olvass tovább
DOI: 10.31287/FT.hu.2024.1.52022/1 | Bipoláris affektív zavarral diagnosztizált felnőtt személyek online történetei egy participatív kutatás tükrében.
A pszichoszociális fogyatékossággal élő emberek többsége láthatatlan, „akadályozottságuk” nem szembetűnő, a többi fogyatékossági csoporttal összehasonlítva mégis a pszichoszociális fogyatékossággal élő emberekkel szemben a leginkább jellemző az elutasító attitűd (Akin & Huang, 2019). Talán éppen emiatt a digitális térben egyre több sorstársi csoport jött létre az elmúlt években. Jelen kutatásunkban egy weboldalon megjelent, két bipoláris zavarral … Olvass tovább
DOI: 10.31287/FT.hu.2022.1.5